Zespoły/Projekty
Aktualne
Ludożercy z innej wsi Ludożercy z innej wsi na Facebook
Ludożercy z Innej Wsi Ludożercy z Innej Wsi w Częstochowie Ludożercy z Innej Wsi śpiewają w ruderze
Ludożercy z innej wsi to duet Malwiny Paszek i Tomka Grdenia. Każde z nas funkcjonuje na scenie muzycznej od kilku lat. Duet to połączenie nie tylko różnych stylów, ale także osobowości, środowisk, a co za tym idzie wykonywanej muzyki. Duet wykonuje autorskie piosenki oparte na folku bałkańskim i polskim osadzone w piosence kabaretowej. Chętnie sięgają po tradycyjne tematy głównie z Bułgarii, Macedonii i Rumunii.
Główna osią zainteresowań jest muzyka Cyganów bałkańskich, folklor miejski i polskie tematy ludowe. Na scenie występują niejako z trzecim członkiem zespołu, którym jest looper.
Skład:
Tomek Gdreń - kontrabas, ukulele, mandolina, głos, puzon, okaryna, eufonium, flet nosowy, looper
Malwina Paszek - akordeon, cytra, tamburyn, altówka, głos, ładne sukienki
Strona www: ludozercyzinnejwsi.pl
Droryje Droryje na Facebook
Droryje na Festiwalu Kultury Rycerskiej w Lądzie Droryje na Zamku w Poznaniu Droryje Noc Muzeów Poznań 2014 - Muzeum Nowowiejskiego
Grupa śpiewacza wykonująca tradycyjne pieśni naszych wschodnich sąsiadów. Powstała z uczestników Warsztatów Śpiewokrzyku, które odbywały się cyklicznie w klubie Dragon w Poznaniu. Zespół w repertuarze posiada głownie tematy ukraińskie, białoruski,
a także z pogranicza z Polską - z Polesia i Podlasia. Wielogłosowe pieśni wykonywane są in crudo lub w nowych aranżacjach, które nadają im nowy kontekst. Improwizacja stanowi drugi równie ważny element dla grupy. Zespół wykonuje pieśni na rozmaite okazje: wesele, dawne obrzędy, pory roku, etc. Prowadzenie: Malwina Paszek.
Strona grupy Droryje: http://droryje.pl - zapraszam!
Royber Buda Royber Buda na Facebook
Royber Buda - Malwina Royber Buda Royber Buda
Royber Buda to kwartet z młodym stażem, działa od czerwca 2017. Dźwięki z serca, związane z historią,zarówno z Wielkopolską jak i miejscami na świecie, które są mi bliskie: wśród pieśni tradycyjnych wiele jest weselnych czy śpiewanych na wiosnę związanych ze starymi obrzędami i zwyczajami, znanymi w Polsce jak i tych endemicznych występujących np. tylko na Białorusi i Ukrainie. Ludowe teksty i melodie spotykają się z jazzową harmonią, świat wsi ze światem miasta. W zespole gram na lirze, śpiewam i zapętlam dźwięki na looperze.
Bedebede & Mandar Purandare Bedebede & Mandar Purandare na Facebook
Bedebede & Mandar Purandare w Zakładzie
Czwórka muzyków zajmuję się tworzeniem i wykonywaniem muzyki granej na żywo do starych niemych filmów. Obecnie zrealizowała muzykę do filmu Abla Gance'a pt. "Au Secours!" z 1924 roku. Grupę tworzą: Piotr Mełech (klarnety), Borys Słowikowski (bębny obręczowe, perkusjonalia), Malwina Paszek (lira korbowa, cytra, karimba) oraz Mandar Purandare (harmonium, melodyka, dzwonki, śpiew).
Spektakl "Cuentacuentos – Rayuela"
Cortazar - Luboń Cortazar - Luboń Cortazar - Poznań - Festiwal Malta 2014
Grupa zajmuje się gawędziarstwem (storytelling), ja akompaniuję na akordeonie. Podstawę stanowią opowieści Julio Cortazara. Historia opowiada o świecie snów, zamieszkałym przez trzy kategorie osób, famy, kronopie i nadzieje, grają w rayuela, grę tak wyśnioną jak świat, w którym żyją. Rayuela to gra polegająca na rzucaniu monetą lub kamieniem w kierunku linii nakreślonej na ziemi. Wygrywa osoba, która swoim rzutem najbardziej zbliży się do wyznaczonej linii. Cuentacuentos, czyli opowiadacz, przenosi w świat magii hiszpańskich kawiarni. Opowiada nie tylko baśnie, bajki legendy, lecz także opowiada prawdziwe historie z życia innych ludzi – o narodzinach i śmierci. Wokół niego zawsze gromadzi się tłum ludzi gotowych wysłuchać jego opowieści.
Archiwalne
Vidlunnia Vidlunnia na Facebook
Vidlunnia Vidlunnia Vidlunnia
Zespół powstał w 2010 roku w Poznaniu. Zakończył swoją działalność 3 stycznia 2013 r. Nazwa zespołu pochodzi z języka ukraińskiego i oznacza 'echo' symbolizujące przestrzeń natury i muzyki. Pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi i Polski wyznaczające rytm życia ludzi wsi stanowią główną inspirację dla zespołu. Muzyka Vidlunni to tęsknota za dawnym brzmieniem dźwięków i obrzędowością czasów naszych babć. Przenosi ona do mikrokosmosu tradycyjnej kultury jednocześnie umiejscawiając ją we współczesnym kontekście. Obok śpiewokrzyku i ludowej stylistyki gry na instrumentach, pojawiają się brzmienia syntetyczne, instrumenty związane z kulturą Zachodu wzbogacane instrumentarium z innych kultur tradycyjnych. Vidlunnia jest laureatem XIV Folkowego Festiwalu Polskiego Radia 'Nowa Tradycja' (III miejsce).

W Vidlunni grałam na głównie na lirze korbowej, karimbie i śpiewałam, zajmowałam się też kompozycją (m.in. Korowaj) czy aranżacją (Oleń po boru chodit, Jemociak Ciorna, itd.) i managementem.
Bedebede
Bedebede Bedebede
Trio Bedebede początkowo zajmowało się wykonywaniem i aranżowaniem tematów muzyki bałkańskiej, głównie z Bułgarii, Serbii, Macedonii i Rumunii. Muzyka oscylowała między folkiem a muzyką współczesną z elementami jazzu i improwizacji. Później główną osią zainteresowań muzyków stała się sama muzyka improwizowana. Obecnie zespół przekształcił się w Bedebede & Mandar Purandare - projekt związany z muzyką graną na żywo do filmów.
Skład:
Malwina Paszek - akordeon
Piotr Mełech - klarnety
Borys Słowikowski - bębny obręczowe
Animatic
Animatic Animatic Animatic
Grupa wykonująca muzykę na żywo do animacji, głównie związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Projekt powstał na potrzeby festiwalu 40' Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" (2010) i działał pod kierownictwem prof. Zbigniewa Kozuba (Akademia Muzyczna w Poznaniu).
W Animatic grałam na lirze korbowej.
Paszek & Abravesh
Pashek & Abravesh Pashek & Abravesh
Duet PASZEK/ ABRAVESH to spotkanie Polski i Iranu, które stanowi przyczynę do powstania muzycznej przyjaźni. Lira korbowa (Malwina Paszek) i tombak (Saba Abravesh) to instrumenty z innych kultur i światów. Spotykają się w wyjątkowym projekcie. W historii liry korbowej pozostaje nie wyjaśniona kwestia jej początków. Kiedyś uznawano, że pochodzi od instrumentów arabskich, kiedy to z krajów Bliskiego Wschodu przez Hiszpanię dotarła do Europy. Obecnie potwierdzono jej europejskie pochodzenie, powstała w IX wieku we Francji jako instrument - narzędzie używane przez mnichów. Duet Malwina PASZEK/ Saba ABRAVESH to artystyczna polemika z tą hipotezą.
Stawia pytanie, czy muzykę perską można wykonywać z powodzeniem na lirze korbowej. Duet jako najmniejsza forma gry zespołowej jest powodem do bezpośredniego dialogu miedzy kulturami i instrumentami, między tradycyjnym perskim bębnem - tombakiem a europejską lirą korbową.

Duet zadebiutował podczas Dragon Folk Fest w Poznaniu.
Synestetycy
Synestetycy Synestetycy Synestetycy
Ideą projektu jest synestezja i jej szczególny rodzaj - słyszenie kolorami. Synestezja (gr. syn - razem, aisthesis - czucie) odnosi się do relacji między zmysłami, oznacza jedność wrażeń. Skojarzenie dźwięku z kolorem jest indywidualną reakcją na muzykę.
U większości ludzi doświadczenia synesteczne są podobne. Kojarzymy wysokie dźwięki z jasną barwą, niskie za to z ciemną; muzykę pełną radości z żywymi kolorami, a poważną, nostalgiczną z zgaszonymi barwami. Wrażenia te mogą mieć jednak bardziej zaawansowany poziom. Kolor może być skorelowany z dźwiękiem o określonej wysokości. Zasada centr tonalnych stanowi tutaj ideę kompozytorską.

Muzyce zaproszeni do udziału w projekcie to artyści zajmujący się różnymi rodzajami sztuk. Dzięki temu zestawieniu, odbiorcy będą mogli doświadczyć głębokiego poznania muzyki. Wystąpią śpiewaczki z zespołu Vidlunnia (Oliwia Wronikowska, Katarzyna Wesołowska, Malwina Paszek), które ponadto wprawią w ruch smyczki. Niecodzienne dźwięki kieliszków, talerzy i innych przedmiotów zostaną przeciwstawione i jednocześnie dopełnione kolorystyką „śpiewających" instrumentów. Harfa (Michał Zator) czy lira korbowa (Malwina Paszek) to instrumenty związane w swojej historii ze śpiewem. Natomiast piła (Mark Maksimovich) „śpiewa" z natury.

Motywem przewodnim jest głos ludzki w środowisku muzyki współczesnej. Śpiew bowiem oddaje w pełni emocje, uczucia ludzki; jest pierwszym instrumentem. Podczas koncertu będzie można usłyszeć pieśni tradycyjne z Ukrainy, jak i improwizacje opierające się na różnych technikach wokalnych.
Panato - What goes around
film

Malwina Paszek kontakt@malwinapaszek.pl